Yolcu Hizmetleri Memuru Ne İş Yapar Basit Anlatım

  • Öne çıkan konu
Yolcu Hizmetleri Memuru ne iş yapar ? Yolcuların bilet alımından uçağa biniş anına kadar olan süreçte, yolcuların karşısında veya arka planda bu işlemleri gerçekleştiren çalışandır. Yolcu hizmetleri memurları, çok çeşitli görevleri yerine getirirler. Bunlardan en yaygın olanlarına aşağıda değineceğim;

OIG4

Başlangıç Kiosk ve Self Bagdrop:

Yolcu hizmetleri memuru olarak işe başladığınızda öncelikle hayatı sorgulamanıza yardımcı olmak için kiosk ve self bagdrop cihazlarının başında görevlendirilirsiniz. Bu cihazlar tamamen otomatiktir ancak yolcular henüz nasıl kullanıldıklarına vakıf olamadıkları için sizin yolculara yardımcı olmanız istenir.

Vardiyanız boyunca bu cihazların başında ayakta beklersiniz. Eğer kiosk cihazında duruyorsanız, yolcu gelir, cihazda başla tuşuna basarsınız ve yolcudan ekranda yazan yönergeleri takip etmesini istersiniz. Nadiren yolcular bu işlemi kendileri gerçekleştirebilir, ancak sık olarak bunu sizin yapmanız gerekir. Eğer biniş kartı makinede sıkışmaz veya makinenin biniş kartı bitmez ise yolcuya biniş kartını verirsiniz. Diğer aksilikler gerçekleşirse, yani biniş kartı cihazda sıkışır veya biniş kartı biterse, endişelenmeyin, demek ki her şey yolunda... Grup yolcularda, eğer vize isteyen bir ülkeye seyahat gerçekleştiriliyorsa, cihaz vize isteyeceği için hiç riske girmeden yolcuya "sir f counter F counter" diyebilirsiniz. F dış hata bakar ve orada bulunan personeller sizin geçtiğiniz hayat sorgulama noktasından geçip sorgu neticesinde bir yere varamamışlardır. Yolcu da size hiçbir şey söylemez, sanki hayata f adasına gitmek için gelmişcesine o adaya yönelir.

Kontuar Personeli:

Kontuarda size tanımlanan sonic şifreniz ile yolcu işlemlerini manuel olarak bilgisayar üzerinden gerçekleştirirsiniz. Yolcunun check-in işlemini yapar, bagajını alır ve biniş kartını verir yolcu edersiniz. Bu esnada fazla bagaj ödemesi gibi ödemeler de alabilirsiniz. Farklı görevlendirmeler olabilir. Pet cabin, silah ödeme, Amerika, İngiltere, Uzak Doğu gibi yerlere ayrı kontuarlarda görevlendirmeler yapılır. Supervisöre bağlı çalışırsınız. Başınız sıkıştığında supervisöre gönderirsiniz.

Transfer Deskler, Care Pointler, Denied falan:

Bunları anlatmak zor yaşamak gerekir. Genel anlamda geç gelişten uçuşunu kaçıran, fazla bilet satışından koltuksuz kalan beynine kan sıçramış yolcuya uygun bir seferde gitmek istediği destinasyona rezervasyon bulmak, yolcuyu yatıştırmak gibi sanki sadece siz çalışıyormuşsunuz gibi hissettiren işler yaparsınız. Arrival personeli ile nasıl aynı maaşı aldığınızı sorgular durursunuz.

Boarding Personeli:

Masaya bağlı çalışırsınız. Masa size uçaklar atar ve o uçak kapılarına gider yerleşim tabelalarını yerleştirir daha sonra uçağın anons vermesi ile birlikte sıraya soktuğunuz biniş kartı ile kapıya gelen yolcuların uçuşa kabul işlemini gerçekleştirirsiniz. Biniş kartlarını okutur ve kimlik kontrolü yaparak doğru kişiyi doğru uçağa aldığınızdan emin olmaya çalışırsınız. Ayrıca uçaktaki fazla bagajları uçak kapısında etiketler ve uçak altına alınmasını sağlarsınız. Uçakta ayakta yolcu kalmaz ise şanslısınız derin bir nefes alıp bir sonraki heyecanlı seferinizi beklemeye başlarsınız. Yazları fazla bilet satışından kaynaklı kapıya koltuksuz bir şekilde gelen yolcular sizlerin korkulu rüyasıdır. Bu yolcular her şeyin sorumlusu sizmişsiniz gibi davranırlar. Ama bir şekilde o uçak kapanır. Kapanınca gecikme girmediyse vur patlasın çal oynasın. Boarding zor ve sorumluluk gerektiren bir iştir. Kısıtlı zamanda bazen çok fazla iş yapmanız gerekebilir. Bol bol savunma yazarsınız, kınama alırsınız.

Arrival Personeli:

Yine masaya bağlı çalışırsınız, yürüyebiliyor ve cam tıklatabiliyorsanız bu işi kolaylıkla yapabilirsiniz. Gelen uçakların kapısına gidip yolcuların tahliye olacakları kapıları açar daha sonra körüğe yanaşan uçağın camına tıklatıp kabin ekibine her şey hazır kapıyı açabilirsiniz manasında okay işareti verirsiniz. Kapı açılır, uçak boşalır açtığınız tahliye kapılarını kapatır işinize bakarsınız. Arrival personeliyseniz aynı zamanda iyi bir borsacısınızdır. Yeterli vaktiniz olduğu için borsayı yakından takip eder ek iş olarak yatırımcılık yaparsınız.
 
M

Mrnobody

HavaPersonel.Com
Katılım
1 Ağu 2023
Mesajlar
867
Tepkime puanı
182
Teşekkürler admin :)
 
O

ozzy

HavaPersonel.Com
Katılım
22 Ocak 2024
Mesajlar
28
Tepkime puanı
7
arrival personeli'nin işi çok zormuş gerçekten😂 tüm bu sürecin şu iş için olması can sıkıcı.
 
M

Mrstvn

HavaPersonel.Com
Katılım
29 Nis 2024
Mesajlar
14
Tepkime puanı
3
Kendimiz seçebiliyor muyuz yoksa otomatik olarak mı atanıyoruz bu görev yerlerine, bilginiz var mı?
 
H

Havacı9818

HavaPersonel.Com
Katılım
8 May 2024
Mesajlar
5
Tepkime puanı
1
merhaba bölümlere göre maaşlara ek oluyormu mesela kontuar daha fazla kazanıyormu?
 

Konuyu okuyanlar;

Benzer konular

Üst