TGS ve Do&Co THY Bünyesine Geçer Mi ? Ne Olacak Bu Ced Biletlinin Hali ?

Adsz tasarm 20230820 014916 0000


Son günlerde, TGS'nin THY bünyesine geçeceği söylentisi oldukça yaygın olarak dolaşıyor. Ancak bu tür bilgileri sadece üst düzey yöneticiler bilebilir. Aslında söylenti doğru değil; TGS'nin doğrudan THY bünyesine değil, yeni kurulan THY Destek Hizmetleri (TSS) firmasına geçiş yapacağı konuşuluyor. Bu durumun sebebi, çalışanların aile üyelerine özel sağlık sigortası yaptırması nedeniyle bordrolarda "TSS çalışan yakını" olarak sağlık sigortası kesintisi olarak görünmesi.

Bilindiği gibi, TGS ve Do&Co personelinin uçuşları "r4b" koduyla sisteme kaydediliyor. Ancak TSS, %100 iştirak olduğu için personelin uçuşları "r4a" koduyla kaydedilerek, TSS personeli uçuş önceliğinde TGS ve Do&Co personelinden önce yer alıyor. Ayrıca, TSS personeli Jumpseat kullanabilirken, TGS ve Do&Co personeli bunu yapamıyor.

Şimdi, yeni bir şirket olan AJet de %100 iştirak olarak kuruldu. AJet çalışanları da "r4a" koduyla uçuşlarına kaydedilecek ve TGS ve Do&Co çalışanlarından bağımsız olarak öncelikli olarak uçuşa kabul edilecekler. Bu durumda, TGS ve Do&Co çalışanları için zorlayıcı bir durum ortaya çıkıyor; çünkü şirket sayısı ve çalışan sayısı arttıkça, TGS ve Do&Co personelinin uçabilme olasılığı neredeyse sıfıra yaklaşıyor. Şirkette 10 yılını tamamlamış personel bile, yeni gelen %100 iştiraklı personelin gerisinde kalıyor ve bu personeller çoğu zaman uçamadan geri dönmek zorunda kalıyorlar.

TGS ve Do&Co firma çalışanlarına bu şekilde davranılması haklılık içermiyor gibi görünüyor. Maalesef, personele yaşatılan bu durum bir hor görülmeyi işaret ediyor.

Makalenin başına dönecek olursak, şu an için benim fikrim geçişin imkansız gibi görünmesi, ancak ileride yer hizmetleri TSS bünyesine dahil edilirse bile, ne zaman gerçekleşeceğini sadece en baştakiler bilir.

Konu Hakkında Çalışanlar Olarak Sizlerin Görüşleri Nelerdir Yorum Olarak Bırakabilirsiniz ?
 
T

Thy’li

Kendinizi neden bu kadar aşağılık görüyorsunuz anlamıyorum? Ne olmuş şimdi yıllar sonra garibim 5Mli ler TSS li olmuş bir nebze rahata ermişler. Siz ise yıllardır her konuda onlardan üst düzey bir şekilde çalışmışsınız. İstiyorsunuz ki yine böyle olsun biz onlardan üstün olalım bütün haklarımız onlardan ayrıcalıklı olsun. Yaptığınız aşağılık psikolojisinden başka bir şey değildir. Herkesin statüsü aynı olsa bile yine zorunuza gidecek..
 

Konuyu okuyanlar;

Üst