İngilizce Mülakat: Başarıya Giden Yol

  • Konbuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
  • Öne çıkan konu
İngilizce mülakatlar, globalleşen dünyamızda iş bulma sürecinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu yazımızda, İngilizce Mülakat Soruları ve Cevaplarından, İngilizce Mülakat Hazırlığına, İngilizce Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gerekenlerden, Sıkça Sorulan Sorulara kadar her yönüyle İngilizce mülakat sürecini ele alacağız.

 ffedf92f 487f 46b9 8f61 7da2c4bed8dbİngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları​


İngilizce mülakat soruları, genellikle adayın geçmiş deneyimleri, becerileri ve kişisel özellikleri hakkında olur. Örneğin, "Tell me about yourself" veya "Why should we hire you?" gibi sorularla karşılaşabilirsiniz. Bu sorulara verilecek cevaplar, hem kişisel hem de profesyonel yönlerinizi vurgulamalıdır. Bu soruların cevaplarının nasıl olması gerekriğiniz aşağıda Mülakat Hazırlığı başlığında anlatacağım.

İngilizce Mülakat Hazırlığı​


İngilizce mülakat hazırlığı için öncelikle, ilgili sektördeki terminolojiye ufakta olsa hakim olmalısınız. Daha sonra oyunu sizin kurmanız gerecek. Öncelikle size sorulabilecek soruları çıkarın ve onlara birer cevap hazırlayın. Daha sonra topu her zaman kendi ayağınızda tutabilmek için planınızı yapın. Bunu nasıl yapacaksınız bahsedeyim. Örneğin size mülakat esnasında hobileriniz sorulacaktır bu soru çok kıymetli eğer bu soruya güzel bir cevap verirsek sohbeti bizim istediğimiz şekilde sürdürebiliriz. Hemen bir hobi cevabı hazırlayın ve bir kağıda yazın. Ben örneğime film izlemek olarak devam edeceğim. Hobilerim soruldu ve hazırladığım iki cevaptan birini söyledim film izlemek. Hangi tür filmler seyredersin sorusu geldi tabi ben bu soruya hazırlıklıyım hemen türünü söyledim ve arkasından en son izlediğim film soruldu buna da hazırlıklı olduğum için filmin ismini de söyledim. Daha sonra bana filmden biraz bahseder misin ne ile alakalı sorusu geldi tabi buna da hazırlıklıydım ve cevabımı verdim sohbet sonlandı. Boş zamanlarında ne yaparsın, hangi ülkede yaşamak isterdin, daha önce yurt dışına çıktın mı, ailenden bahseder misin, kardeşlerinle annen ve baban ile aran nasıl gibi alışıldık sorular gelecektir. Burada örnekte de bahsettiğim gibi sohbeti bizim yönetmemiz gerekiyor. Eğer bilgisayar oyunu oynamayı sevdiğimizi söyleyeceksek ne tarz oyunlar oynadığımızı, isimlerini, oyunun ne ile alakalı olduğunu, neden o tarz oyunlar oynadığımız gibi gelebilecek sorulara hazırlıklı olmalıyız. İngilizce mülakatlar ingilizce konuşabilmekten ziyade kendinizi ifade etme becerinizi göstermeniz gereken aşamalardır. Dediğim gibi bir plan içerisinde devam ederseniz sohbeti her zaman kendi istediğiniz yöne doğru çekebilirziniz.

İngilizce Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler​


Mülakat sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kendinizi net ve açık bir şekilde ifade etmektir. Vücut dilinizin ve ses tonunuzun da mesajınızı desteklediğinden emin olun. Ne olursa olsun düşünürken dahi olsa mülakatçının gözlerine bakın ve bu göz bağını koparmayın. Tavana, yere, masaya, arkadaki perdeye, mülakatçının küpesine saç tokasına bakmayın. Mülakatta başka bir önemli konu sizin başvurduğunuz pozisyonda çalışan bir kişi gibi görünebilmenizdir. Giyim, saç, makyaj bunların hep başvurduğunuz pozisyondaki bir çalışan ile örtüşmesine özen gösterin.

Sizler de yorumlarda tecrübelerinizden bahsederseniz daha fazla yardımcı olabilir.
 
L

Lbj07

HavaPersonel.Com
Katılım
7 Şub 2024
Mesajlar
92
Tepkime puanı
27
Topu hep kendi ayağnızda tutmanız gerekiyor kesinlikle. Eğer siz sorulara kısa kısa cevap verip onların yeni soru sormasını beklerseniz sizi o derece daha çok zorlayacaklardır. Mümkün olduğunca o konu hakkındaki düşüncelerinizi uzun uzun söylemeye bakın.
 

Konuyu okuyanlar;

Üst