Actera Group Çelebi Yer Hizmetlerini Satmak İçin Harekete Geçti

Actera Group, Çelebi Yer Hizmetleri'ni satmak için harekete geçti


Actera Group, Türkiye'nin önde gelen yer hizmetleri şirketlerinden Çelebi Yer Hizmetleri'nin stratejik alternatiflerini değerlendirmeye başladı.

F 16 Pilot Maalar 20230901 124341 0000

Actera'nın bu kararı, Çelebi Yer Hizmetleri'nin 2022 yılında elde ettiği başarılı performansın ardından geldi. Şirket, 2022 yılında 6,07 milyar TL hasılat, 2,17 milyar TL FAVÖK ve 1,15 milyar TL net kâr elde etti.

Actera, Çelebi Yer Hizmetleri'nin potansiyel alıcıların ilgisini çekmesini bekliyor. Şirket, Avrupa ve ABD'den potansiyel teklifler alıyor. Ayrıca, Suudi Varlık Fonu PIF veya Swissport da diğer potansiyel teklif sahipleri olarak görülüyor.

Çelebi Yer Hizmetleri, 1958 yılında Türk hava taşımacılığının ilk özel yer hizmetleri şirketi olarak kuruldu. Şirket, Türkiye, Almanya, Macaristan, Hindistan ve Tanzanya'da 40'tan fazla havalimanında faaliyet gösteriyor ve yaklaşık 13 bin çalışanı bulunuyor.

Actera Group, 2001 yılında kurulmuş bir özel yatırım şirketidir. Şirket, Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapmaktadır. Actera'nın portföyünde, 20 milyar doların üzerinde değere sahip 100'den fazla şirket bulunmaktadır.

Sizlerin görüşleri nelerdir ? Satılması sizce daha mı iyi olacaktır ?

Çelebiden Resmi Açıklama;

Şirketimizin ana ortağı Çelebi Havacılık Holding A.Ş. ("ÇHH") tarafından yapılan açıklama aşağıda yer almaktadır:
Son zamanlarda, bazı basın yayın organlarında, Şirketimizin, %89,91'ine sahip olduğu bağlı ortaklığı Çelebi Hava Servisi A.Ş.'nin ("ÇHS") satışı dahil stratejik seçenekler üzerinde çalışıldığı ile ilgili bazı haber ve yorumlara yer verilmektedir.
ÇHS'nin 23.06.2022 tarihinde yaptığı özel durum açıklamasında, ÇHH olarak, ÇHS'nin rekabet gücünü artırabilmek, yeni yatırım imkanlarını araştırmak ve genel olarak ÇHS ile ilgili çeşitli stratejiler geliştirmek, ortaklık imkanlarını araştırmak, stratejik ve/veya finansal ortaklıklara gitmek, bunun yanı sıra, ÇHH'nin hissedarları olan Zeus Aviation Services Investments B.V, Can Çelebioğlu, Canan Çelebioğlu ve Alpha Airport Services B.V.'nin ÇHH sermayesinde sahip olduğu payların potansiyel alıcılara blok ve/veya kısmi satışı imkanlarını araştırmak ve bu amaçla gerektiğinde potansiyel alıcılar ile görüşmeler yapmak amacıyla, gizlilik sözleşmesi çerçevesinde bilgi akışı ve koordinasyon sağlamak üzere bir ya da birden fazla yatırım bankasının danışman olarak yetkilendirilebileceği bildirilmiş ise de o tarihten bu yana, yatırımcı kararını önemli derecede etkileyecek herhangi bir gelişme olmadığından bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılması ihtiyacı duyulmamıştır.
Bununla birlikte bazı basın yayın organlarında ÇHS'nin satışı dahil stratejik seçenekler üzerinde çalışıldığı yolunda haberler yer alması nedeniyle, II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği'nin 9.maddesine istinaden, mevcut durum itibariyle Şirketimiz hissedarları tarafından herhangi bir potansiyel alıcı ile mevzuat gereği açıklama yapılmasını gerektirecek bir görüşme süreci olmadığını kamuya açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.
Yatırımcılarımıza saygıyla duyurulur.
 
Son düzenleme:

Konuyu okuyanlar;

Üst